Zakaz handlu w niedzielę zbiera plony

Comment

Informacje
Polub, udostępnij lub obserwuj:

Rozpoczął się drugi miesiąc od wejścia w życie zakazu handlu w niedzielę. Niestety, jak się okazało, praktyka nie idzie w parze z  intencjami ustawodawcy. Największe sieci handlowe szybko znalazły wyjścia z sytuacji, dzięki którym los pracowników jeszcze się pogorszył, zamiast poprawić.

Sklepy wydłużyły godziny otwarcia, w związku z tym pracownicy przychodzą do placówek wcześniej i zostają w nich dłużej, a wielu z nich może zapomnieć o wolnych weekendach, bo w sobotę muszą być w pracy do późna a w poniedziałek przychodzić przed świtem, więc te kilka godzin niedzieli pozwala najwyżej na odrobienie zaległości w spaniu.

Mamy też cięcia kosztów i zwolnienia – zwłaszcza w sektorze odzieżowo-obuwniczym i sklepach zlokalizowanych w galeriach. Kolejny efekt zakazu to ograniczenie możliwości zarobkowania pełnoletnim osobom uczącym się, dla których praca w weekendy była jedyną możliwością dorobienia do domowego budżetu. W przypadku wolnych niedziel takie osoby po prostu nie są potrzebne, bo pracodawca odpowiednio zagospodaruje czas pracy stałych pracowników i nie będzie konieczności sięgania po dorywczą pomoc.

Warto też wspomnieć o tym, że ustawa o zakazie handlu w niedzielę ingeruje nie tyle w prawa i wolności obywatelskie, co wkracza już w sferę moralności i obyczajności, jest bowiem przykładem ograniczania zwykłym ludziom możliwości wyboru sposobu spędzania wolnego czasu. A to już jest moim zdaniem zbyt daleko posunięta ingerencja państwa w prywatne sprawy obywateli.

Podsumowując, szczytne postulaty poprawy losu pracowników sektora handlowego nie zostały zrealizowane, bo w efekcie muszą oni pracować tyle samo, a do tego często na gorszych warunkach, co kompletnie dezorganizuje im życie. Część ludzi straciła w ogóle pracę lub możliwość dodatkowego zarobkowania, a obywatele i tak sami będą decydowali, jak spędzą wolny dzień i na wzrost frekwencji w kościołach nie ma co liczyć.

Polub, udostępnij lub obserwuj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij, powiadom swoich znajomych!

Facebook
Google+
http://www.waldemargraczyk.pl/2018/04/05/zakaz-handlu-w-niedziele-zbiera-plony