Nowoczesne podejście do transportu

Comment

Informacje
Polub, udostępnij lub obserwuj:

Samorządowi powinno przyświecać zrównoważone podejście do uczestników ruchu drogowego, a nie faworyzowanie jednej grupy, czyli osób poruszających się samochodami. O pieszych i rowerzystach myśli się niewiele, a jeśli już to jedynie w kontekście spędzania wolnego czasu a nie codziennego funkcjonowania. Stąd m.in. brak ścieżek rowerowych pozwalających dojeżdżać do pracy i poruszać się bezpiecznie na jednośladzie w obszarze miasta. Drugim tematem wymagającym uwagi jest komunikacja publiczna, która z jednej strony stanowi środek przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, a z drugiej przyczynia się do rozładowywania ruchu samochodowego, zwłaszcza w centrach miast i daje możliwość lepszego wykorzystania przestrzeni.

Nie tylko samochody!

Polskie miasta projektowano z myślą o swobodnym przemieszczaniu się samochodów – nikt jednak nie przewidział, że generowany przez nie hałas i smog z czasem stanie się zmorą mieszkańców. Dlatego będziemy dążyli do realizacji zasady równego traktowania wszystkich osób przemieszczających się i optymalnego wykorzystania przestrzeni miejskiej. Wzmocnimy marginalizowaną pozycję pieszych i rowerzystów, a następnie środki transportu zbiorowego. Wdrożymy ideę, funkcjonującą m.in. w Niemczech, że samochód zobowiązany jest się zatrzymać, widząc pieszego podchodzącego do przejścia. Będziemy instalować wyniesione pasy, budować mało kolizyjne skrzyżowania i ścieżki rowerowe, przejścia dwuetapowe, zwężać ulice przed pasami, tworzyć ułatwienia dla aut elektrycznych.

Postawmy na komunikację publiczną

Nadmierny ruch samochodów powoduje zanieczyszczenie powietrza, utrudnia poruszanie się pieszym oraz zajmuje przestrzeń, która mogłaby być przeznaczona na tereny zielone czy rekreacyjne. Dzięki realizowaniu idei smart city („inteligentnego miasta”) oraz stałemu rozwijaniu alternatywnych środków transportu, głównie publicznego, doprowadzimy do zminimalizowania konieczności wjazdu do centrum miasta własnymi autami . Poprawa jakości komunikacji zbiorowej (lepsze rozmieszczenie przystanków, punktów przesiadkowych i skomunikowanie tras, punktualność i większa częstotliwość kursowania pojazdów, większa dostępność cenowa komunikacji publicznej i informacji o jej kursowaniu) oznacza także redukcję wykluczenia społecznego.

Polub, udostępnij lub obserwuj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij, powiadom swoich znajomych!

Facebook
Google+
http://www.waldemargraczyk.pl/2018/08/14/nowoczesne-podejscie-do-transportu