Polityka mieszkaniowa

Comment

Informacje
Polub, udostępnij lub obserwuj:

Niedobór mieszkań w Polsce wynosi ok. 1,5 mln, a ok. 2 mln lokali komunalnych wymaga gruntownych remontów. Chociaż wydatki mieszkaniowe z budżetu państwa od 2010 r. systematycznie rosną, stosunek podaży mieszkań do popytu nie poprawia się. Jednocześnie spada liczba mieszkań spółdzielczych, przy dwukrotnym wzroście budownictwa indywidualnego i 6-krotnym – deweloperskiego. Liczba lokali komunalnych i socjalnych pozostaje na niskim poziomie. W efekcie na 1000 mieszkańców przypada ok. 335 mieszkań, podczas gdy w krajach UE – 500. Skala wydatków na budownictwo mieszkaniowe w Polsce to ok. 0,9 proc. PKB (w państwach Unii: do 2 proc. PKB).

W skali kraju Nowoczesna planuje uruchomienie systemu kas oszczędnościowych, zmniejszenie obciążenia budżetów gmin wypłacaniem dodatków mieszkaniowych oraz wparcie TBS.  Wprowadzony zostanie też obowiązek dostarczenia mieszkań komunalnych w ciągu kilku lat od włączenia osoby oczekującej do „kolejki”. Sankcja będzie polegać na wypłaceniu zasiłku mieszkaniowego z przeznaczeniem na wynajem w wysokości 10 zł za m2.

Organy samorządowe powinny sporządzać dokumenty dotyczące wieloletniej polityki i strategii zagospodarowania lokali użytkowych czy organizować konkurs profilowane na wynajem.  Aby jak największa liczba osób, zwłaszcza młodych, mogła bez konieczności zaciągania kredytu zdobyć mieszkanie konieczne jest zwiększenie rotacyjności w lokalach socjalnych i komunalnych. Należy także zadbać o eliminację nadużyć.

 

Polub, udostępnij lub obserwuj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij, powiadom swoich znajomych!

Facebook
Google+
http://www.waldemargraczyk.pl/2018/08/21/polityka-mieszkaniowa