Jak zachęcić przedsiębiorców do inwestowania?

Comment

Informacje
Polub, udostępnij lub obserwuj:

Pozyskiwanie dużych i małych firm to jedno z głównych zadań samorządów. Przedsiębiorcy przyczyniają się do rozwoju społeczności lokalnej: tworzą miejsca pracy, przynoszą wpływy z podatku CIT czy myślenie innowacyjne. Dzięki nim miasta rozwijają się, zatrzymują obecnych i przyciągają nowych mieszkańców.

Dlatego powinniśmy zajmować się nie tylko aktywnym poszukiwaniem potencjalnych inwestorów, ale także, a może przede wszystkim,  stwarzaniem takich warunków, które zachęcą do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie naszej gminy.

Zacząć można od zmniejszania wymogów biurokratycznych, szkolenia urzędników i przyspieszania załatwiania spraw (szczególnie drogą elektroniczną), poprzez stosowanie ulg podatkowych przy zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością czy wykluczonych (tzw. klauzule społeczne), aż po ułatwienia w najmie użytkowych lokali komunalnych i dzierżawach / wykupie gruntów i przygotowywanie terenów inwestycyjnych.

Inne obszary dotyczą współdziałania przedsiębiorców i szkół dla rozwijania branż, w których brakuje specjalistów (na przykład meblarstwa), współpracy samorządów z przedsiębiorcami na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego czy uruchomienia dodatkowych programów poręczeń i pożyczek dla przedsiębiorców. W każdej gminie powinna zostać powoła społeczna rada złożona z samorządowców i przedstawicieli biznesu, za której pośrednictwem władze lokalne będą się wsłuchiwały w głos przedsiębiorców i informowały o możliwościach rozwojowych.

Polub, udostępnij lub obserwuj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij, powiadom swoich znajomych!

Facebook
Google+
http://www.waldemargraczyk.pl/2018/09/06/jak-zachecic-przedsiebiorcow-do-inwestowania